Na Václavce

Pro hlasování je nutné se Přihlásit

Na Václavce

Na Václavce 32, Praha 5

Kuchyně: česká

Vlastnosti: salónek, se psem, zahrádka

Otevřeno: 11–22, po–st, 11–23, čt–pá, 12–23, so, 12–22, ne

+420 251 564 332

Vila Václavka dala jméno celé ulici. Původně zájezdní hostinec se začal stavět v roce 1898. Zažil prvorepublikovou renesanci i normalizační úpadek. Nyní je tu útulný podnik s milou zahrádkou, která si zahrála například s Philippem Noiretem.

Jsme tu pro vás od roku 1905

Vila Václavka dala jméno celé ulici. Původně zájezdní hostinec se začal stavět v roce 1898. Stavitel Alois Korda jej pro známého smíchovského rodáka a restauratéra Bělouška zbudoval v duchu tak zvaného historismu. V roce 1905 už první hosté hostince obdivovali panorama města z vyhlídkové terasy. Díky poloze vyhlášené Bělouškovy zahradní restauraci na Václavce shlíželi na Prahu z kopce – přes zelené koruny stromů. Za první republiky si tu mohli také zatančit na zahradním tanečním parketu nebo navštívit představení ochotnického spolku. V restauraci se hrály karty, a protože vášnivým karbaníkům byla často v patách četníci, měl podnik zadní východ. Restaurace na Václavce zkrátka žila a byla vyhlášená široko daleko.

 

Manželé Bělouškovi, kteří ve vile nakonec také bydleli, byli skutečně renesanční lidé – pořádali zde střelecké závody. Důkazem o střeleckých aktivitách (Antonína?) Bělouška je jeho fotka na table smíchovské Střelecké jednoty z roku 1932 (nahoře uprostřed). Bělouškovi dokonce vlastnili fotbalové mužstvo! Kromě restaurace provozovali na Smíchově také továrnu, kde se vázaly knihy. Nakonec se ale hypotéka na dům stala pro rodinu takovou zátěží, že byli Bělouškovi nuceni prodat terasovité parcely pod vilou.

 

Doba temna a blýskání na lepší časy

Restaurace na Václavce měla své štamgasty i v dobách, kdy v Čechách vládli komunisté. Ostatně – stala se útočištěm těch, kteří se ze smutku nad tehdejší situací chodili „vyhrát“ na kytaru a „vyzpívat“. Scházeli se tu pravidelně každou středu a čtvrtek. Za minulého režimu hospoda chátrala, a stejně tak celý objekt. Byl typickou ukázkou „vybydleného“ domu.

 

Na lepší časy se Václavce začalo blýskat v roce 1994, kdy ji získal nový majitel. V témže roce se tu také točil film Příliš hlučná samota podle knihy Bohumila Hrabala, a tak tu své herecké umění předvedli (a pravděpodobně i zapili pivem) například Philippe Noiret nebo Rudolf Hrušínský. Od roku 1996 v restauraci probíhala první rekonstrukce interiérů, kterou majitel financoval z toho, co vydělal provoz.

 

V současné době jsou vila i restaurace znovu v plném lesku. Hostům nabízejí svou slavnou historii a současný moderní restaurační provoz. Přijďte si vychutnat tradiční českou kuchyni a pivo jako křen!

Načítám ....